یفتلی

«پیروزی چشمگیر» ائتلاف تغییروامید در انتخابات

عبدالله عبدالله روز سه شنبه گفت که شمارش ابتدایی در محل های رأی دهی نشان می دهند که شمار زیادی از نامزدان ائتلاف تغییر و امید توانسته اند آرای چشمگیری به دست آورند

داکترعبدالله رییس ائتلاف تغییروامید می گوید که امکان برنده شدن نزدیک به یک صد تن از اعضای این حزب پس از رسیده گی به شکایت های انتخاباتی وجود دارد.

داکتر عبدالله عبدالله، رییس ائتلاف تغییر و امید گفت: «نظرداشت نتایج ابتدایی که این کاملاً ابتدایی است و چندین مرحلۀ دیگر را سپری می کند، من خوشبین هستم که شمار قابل ملاحظه از کسانی که در این ائتلاف با ما هم نوا بودند در پارلمان آیندۀ افغانستان راه پیدا می کنند.»

ازسوی دیگر داکتر عبدالله می گوید که وی تلاش دارد تا با راه یافتن بیشتر نامزدان این ائتلاف به پارلمان آینده، برنامه های اصلاحی را در سطح حکومت ایجاد شود.

آقای عبدالله افزود: «نقش پارلمان ایجاد یک نظارت است بر اعمال حکومت، از این لحاظ در صدد ایجاد اصلاحات در سطح حکومت به صورت کل به حیث یک مجموعۀ اصلاح طلب در این راستا با جدیت این اپوزیسیون فعال خواهد بود.»

داکترعبدالله می گوید که این ائتلاف می خواهد با وجود تقلب های زیاد و اشتراک کم رنگ مردم در انتخابات مجلس نماینده گان نفوذ خود را در پارلمان آیندۀ کشور گسترده تر سازد، در حالی که شما اعضای این ائتلاف در پارلمان گذشته به بیش از پنجاه تن نمی رسید.

داکترعبدالله عبدالله دردوردوم انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، یگانه رقیب حامد کرزی بود.

 
+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/06/30ساعت 21:49  توسط مجیب الرحمن  | 

شماری ازمردم ولایت بدخشان فوزیه کوفی کاندید مجلس نمایندگان را متهم به تقلب گسترده می کند

                                

شماری ازمردم ولایت بدخشان فوزیه کوفی کاندید مجلس نمایندگان را متهم به تقلب گسترده می کند

به نقل از سایت کوفی تا حال 17033 رای بدست اورده که این خودش تقلب است شهروندان ولایت بدخشان ازکمیسیون شکایات انتخابات افغانستان میخواهندکه به این شکایت ها رسیدگی شود

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/06/28ساعت 22:12  توسط مجیب الرحمن  | 

رأی دهی با وجود چالش ها به پایان رسید 
 
شماری از مردم درسراسر کشور از چالش ها در روز برگزاری انتخابات پارلمانی که بامداد روز شنبه آغاز شد نگران بودند

در حدود ۱۵۰۰ کارت رأی دهی از دختر یکی از نامزدان زن در ولایت هلمند به دست آمد.

سخنگوی والی هلمند می گوید که دو زن دیگر نیز در پیوند به این رویداد نیز بازداشت شده اند.

بر بنیاد گزارش ها، در حال حاضر شماری از نامزدان در ولایت هلمند در برابر مراکز رأی دهی به پیکارهای انتخاباتی شان ادامه می دادند.

این نامزدان ادعا می کردند که تقلب در مراکز رأی دهی زنان وجود داشت.

در ولایت هلمند ۴۷۷ محل رأی دهی وجود داشتند و در چهار ولسوالی باغران، واشیر، دیشو و خانشین این ولایت، به خاطر نبود امنیت، مرکزهای رأی دهی بسته شده بودند.

با وجود تهدید ها باشنده گان پایتخت و ولایات کشور به ویژه بانوان در تمامی مراکز و محلات رأی دهی حضور گسترده داشتند و از حق رأی شان استفاده کردند.

حمیده که ۳۵ سال دارد و یکی از بانوان رأی دهنده است، گفت: «زنان باید شرکت کنند، به خاطر حق و حقوق شان، به خاطر آبادی ملت شان باید سهم بگیرند که ملت ما بسیار آواره و افتاده است و برای رشد ملت باید سهم بگیرند.»

شماری از ناظران از مراکز رأی دهی شکایت داشتند. آنان می گفتند که برای شان اجازه داده نمی شد تا وارد مراکز رأی دهی شوند.

در یک خبر دیگر، گزارشگر ماااز ولایت کاپیسا گفت که شماری از مردم برای رأی دادن به مراکز رأی دهی می روند که زیر سن هژده سال هستند و تا کنون مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات در این ولایت مانع رأی دادن شان نشده اند.

یک رأی دهنده گفت: «سن من کمتر از هژده سال است و بدون این که کسی از من بپرسد، رأی دادم.»

همچنان مسؤولان امنیتی در ولایت پکتیا از به دست آمدن سه هزار کارت رأی دهی مشکوک در این ولایت خبر می دهند.

عبد الغفار ساسی، فرمانده پولیس ولایت پکتیا، به گزارشگر طلوع نیوز گفت که نیروهای امنیتی تلاش کرده اند تا امنیت را در این ولایت برای برگزاری انتخابات تأمین کنند.

وی همچنان از گزارش هایی در بارۀ به دست آمدن سه هزار کارت جعلی رأی دهی خبر داد.

از سویی هم شماری از رأی دهنده گان از پاک شدن رنگی که برای نشانی کردن انگشت رأی دهنده گان مشخص شده است شکایت داشتند. این رأی دهنده گان می گفتند که رنگ به ساده گی از انگشت شان پاک شده و احتمال این وجود داشته که یک رأی دهنده برای چند بار برای نامزد دلخواهش رأی دهد.

عبدالغفور که ۳۸ سال دارد و امروز رأی داده است به طلوع نیوز گفت: «من به مرکز رأی دهی آمده از حق رأی خود استفاده کردم، وقتی که به خانه رفتم تقریبأ سه دقیقه یا چهار دقیقه از رأی دادنم گذشته بود و همین که دستم را با مایع سفید کننده شستم، رنگ انگشتم پاک شد.»

شماری ازنامزدان انتخابات مجلس نماینده گان درولایت بدخشان از تقلب ازسوی دیگر نامزدان دراین ولایت شکایت داشتند.

آنان گفتند که کارت های تقلبی در مراکز رأی دهی استفاده می شدند و به سود نامزدان مشخصی رأی داده می شد.

ازسوی دیگر این نامزدان، کارمندان کمیسیون انتخابات را به تقلب متهم کردند و گفتند که این کارمندان مردم را، به ویژه زنان بی سواد را به دادن رأی به نامزدان مشخصی تشویق ورهنمایی می کنند.

گزارشگر مااز از ولایت بدخشان گفت که روند رأی دهی درولایت بدخشان بدون کدام تهدید امنیتی ادامه داشت اما کمبود مراکز رأی دهی و ازدحام بیش ازحد رأی دهنده گان مشکلاتی را ایجاد کرده بود.

باز نشدن مراکز رأی دهی در زمان تعیین شده در شماری از ولایات و ولسوالی ها، نبود تجهیزات کامل در شماری از مراکز رأی دهی، کارت های جعلی و نبود مراکز بیشتر در شماری از ولایات از جملۀ مشکلاتی اند که نگرانی نامزدان و مردم را برانگیخته است.

 

+ نوشته شده در  شنبه 1389/06/27ساعت 19:48  توسط مجیب الرحمن  | 

خشونت ها در انتخابات سه کشته و ۱۷ زخمی برجا گذاشت

مقام های ولایتی می گویند که سه تن به شمول یک جنگجوی طالب کشته شدند و ۱۷ تن دیگر آنان در حمله های جداگانه در بخش های گونه گون افغانستان روز شنبه زخم برداشتند

نزدیک به سیزده تن در حمله های موشکی در ولسوالی چهار دره، علی آباد و شهر کندز مجروح شدند.

مقام های ولایتی در شمال کشور از این شمار زخمی شده گان پنج را تأیید کرده اند.

آنان از بسته شدن چهار مراکز رأی دهی در ولسواالی چهاردره و علی آباد ولایت کندز نیز خبر می دهند.

گزارشگر مامی گوید که دو تن پس از اصابت موشکی به یک خانه در ولسوالی نازیان ولایت ننگرهار جان باختند.

نیروهای امنیتی تا کنون در بارۀ این رویداد چیزی نگفته اند، اما گفته می شود دو تن دیگر نیز در این رویداد زخم برداشته اند.

و مقام امنیتی ولایتی می گویند که در نتیجۀ انفجاری در یک مرکز رأی دهی در لیسۀ محمد داوود خوست زخم برداشتند.

عبدالحکیم اسحاق زی، فرمانده پولیس ولایت خوست  گفت که درر نتیجۀ انفجاری در مرکز رأی دهی در لیسۀ محمد داوود دو تن از ناظران انتخابات مجلس نماینده گان زخم برداشته اند.

آقای اساحق زی افزود که نیروهای پولیس به محل رویداد رسیده اند و وضعیت زیر ادارۀ آنان قرار دارد.

زخمیان این رویداد به شفاخانۀ مرکزی ولایت خوست انتقال داده شده اند.

گزارشگر طلوع نیوز در ولایت خوست می گوید که در این ولایت ۱۰۴ مرکز رأی دهی باز اند و حضور مردان و زنان در پای صندوق های رأی چشم گیر است.

در یک رویداد جداگانه، یک طالب کشته شد و یک طالب دیگر پس از آن بازداشت شد که امروز یک مرکز رأی دهی را در ولسوالی کشم ولایت بدخشان آماج قرار دادند.

مقام های ولایتی می گویند که گروهی از طالبان یک مرکز رأی دهی را در ولسوالی کشم آماج حمله قرار دادند که در جریان درگیری با نیروهای امنیتی یک تن آنان کشته شد، یک تن دستگیر گردید و دیگر جنگجویان فرار کردند.

پیش از این، طالبان هشدار داده بودند که آنان همه تلاش های شان را به خرج خواهند داد تا با آماج قرار دادن مراکز رأی دهی روند انتخابات مجلس نماینده گان را برهم زنند.

در همین حال، شش موشک محلات گونه گون را در ولایت غزنی آماج قرار داد که شامل خانه های مردم نیز می باشد.

در این حمله های موشکی به ولایت غزنی به هیچ کس آسیبی نرسیده است.

این در حالی ست که ظاهرعظیمی، سخنگوی وزارت دفاع ملی و سعید انصاری سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی در یک نشست خبری روز شنبه گفت که نیروهای امنیتی افغان به همکاری نیروهای خارجی در سراسر کشور تلاش های جدی به خرج خواهند داد تا مردم در فضای امن به پای صندوق های رأی بروند.

+ نوشته شده در  شنبه 1389/06/27ساعت 16:37  توسط مجیب الرحمن  | 

حامد کرزی، رنگ انگشت خود را پس از رای دهی نشان می دهد

                   حامد کرزی، رنگ انگشت خود را پس از رای دهی نشان می دهد

                    حامد کرزی، رنگ انگشت خود را پس از رای دهی نشان می دهد

+ نوشته شده در  شنبه 1389/06/27ساعت 11:24  توسط مجیب الرحمن  | 

مردم افغانستان با وجود تهدیدهای طالبان رأی می دهند

مردم افغانستان با وجود تهدیدهای طالبان رأی می دهند

شنبه ۲۷ سنبله ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۲۰

دومین دور انتخابات مجلس نماینده گان در سراسر کشور بامداد شنبه به گونۀ رسمی آغاز شد

روند رأی دهی در سراسر کشور هم اکنون جریان دارد.

رییس جمهور کرزی برای دادن رأی در یکی از مراکز رأی دهی در لیسۀ امانی به پای صندوق های رأی دهی رفت و از تمام مردم خواست تا در این انتخابات اشتراک کنند و به نامزدان دلخواه شان رأی دهند.

رییس جمهور کرزی گفت: «ما انتظار داریم که مانند هر انتخابات دیگر، مردم در این انتخابات شرکت وسیع خواهند داشت و هیچ کس نباید از امنیت در هراس باشد، اگرچه چنین مشکلاتی وجود خواهند داشت. مردم باید بدون کدام فشاری به کاندیدای مرد و زن مورد نظر شان رأی دهند.»

وی علاوه کرد: «این انتخابات بدون پشتوانۀ پولی برگزار خواهد شد و مردم باید برای کاندیدان مورد نظر شان رأی دهند و کشور را چندین قدم به سوی آیندۀ بهتر سوق دهند.»

پیش از این ۱۰۱۹ مرکز رأی دهی در سراسر کشور بنا بر نبود امنیت بسته شده اند. از سویی هم مخالفان مسلح دولت گفته بودند که روند انتخابات را مختل خواهند کرد.

اما روند رأی دهی در سراسر کشور به گونۀ رسمی آغاز شده است و مردم به حالت عادی به پای صندوق های رأی دهی می روند و به نامزدان مورد نظر شان رأی می دهند.

شماری از باشنده گان کابل از برگزاری انتخابات خوشنود هستند و برای شرکت در انتخابات و دادن رأی به نامزدان دلخواه شان در برابر محلات رأی دهی صف بسته اند.

روند رأی دهی تا ساعت چهار امروز ادامه خواهد داشت و پس از آن شمارش آرا در محلات و مراکز رأی دهی آغاز خواهد شد.

۲۵۵۶ تن در انتخابات مجلس نماینده گان نامزد شده اند که ۴۰۰ تن آنان را بانوان تشکیل می دهد و تنها ده در صد آنان یعنی ۲۴۹ تن به مجلس نماینده گان راه می یابند.

فضل احمد معنوی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات بامداد امروز در یکی از مراکز رأی دهی در کابل با اظهار این مطلب می گوید که نود در صد از نامزدان به پارلمان راه نخواهند یافت.

او از تمامی نامزدان می خواهد که در صورت برنده نشدن از تحمل کار بگیرند و می گوید در حال حاضر این نامزدان برای به دست آوردن دوصد و چهل و نه کرسی مجلس نماینده گان رقابت دارند.

آقای معنوی، به طلوع نیوز گفت: «موفقیت بزرگ نامزدان همین بوده که در این پروسه اشتراک کردند و طبیعی است که به همۀ اشتراک کننده گان کرسی نداریم و تنها ۲۴۹ نفر به پارلمان راه پیدا می کنند.»

بر بنیاد گزارش وزارت داخلۀ کشور ۵۲ هزار پولیس برای تأمین امنیت انتخابات مجلس نماینده گان در بخش های گونه گون افغانستان اعزام گردیده اند.

+ نوشته شده در  شنبه 1389/06/27ساعت 11:20  توسط مجیب الرحمن  | 

نگرانی کمیسیون مستقل انتخابات از چاپ کارت های جعلی

 

کمیسیون مستقل انتخابات دربارۀ چاپ کارت های رأی دهی جعلی در حالی ابراز نگرانی می کند که قرار است تا ۶ روز دیگر انتخابات مجلس نماینده گان برگزار شود

این کمیسیون خواهان توجه جدی نهاد های امنیتی در این باره شده است و از آنان می خواهد تا کسانی را که دست به چاپ اوراق رأی دهی جعلی می زنند، مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که فردا مواد اساسی انتخاباتی، به شمول برگه های رأی دهی به مراکز و محلات رأی دهی انتقال داده خواهند شد.

در حالی که روز های انگشت شماری به برگزاری انتخابات پارلمانی مانده است، کمیسیون مستقل انتخابات از دریافت گزارش هایی دربارۀ چاپ کارت های رأی دهی جعلی سخن می زند.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به گزارشگر گفت: « بعضی از کارت های رأی دهی در جای دیگر چاپ شده است. کمیسیون انتخابات هم چنین راپور ها را دریافته ما با نیروهای امنیتی مطرح کردیم و خواستیم هر کسی که جعل می کند به اساس قوانین نافذ افغانستان مجازات شوند.»

کمیسسیون مستقل انتخابات هرچند یک بار دیگر نا امنی ها را بزرگترین چالش فراراه برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور دانسته بود، اما اکنون می گوید که روز دوشنبه مواد اساسی به شمول برگه های رای دهی به مراکز و محلات رأی دهی انتقال داده خواهد شد.

اما کمیسیون می افزاید که تنها به ولایت بدخشان به خاطر راه های دشوار گذار انتقال مواد اساسی و برگه های رأی دهی پنج روز پیش آغاز شده است

آقای نور افزود: « کمیسیون انتخابات به اساس پلانی که دارد سر از فردا از دفتر ولایتی به محلات و مراکز رأی دهی، انتقال اوراق رأی دهی و مواد اساسی را آغاز می کند.»

قرار است تا شش روز دیگر انتخابات پارلمانی در کشور برگزار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که بیش از ۲۵۵ هزار ناظر و مشاهدان ملی و نماینده گان رسانه ها و در حدود ۵۰۰ ناظر جهانی برای نظارت از انتخابات پارلمانی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعتبار نامه گرفته اند و احتمال می رود که شمار ناظران جهانی از این بیشتر گردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/06/21ساعت 17:39  توسط مجیب الرحمن  | 

عید سعیدفطر مبارک

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/06/18ساعت 19:37  توسط مجیب الرحمن  | 

یادبود از سالروز شهادت احمد شاه مسعود، قهرمان ملی کشور

<br/><a href="http://i55.tinypic.com/k2dds8.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/06/18ساعت 9:55  توسط مجیب الرحمن  | 

یادبود از سالروز شهادت احمد شاه مسعود، قهرمان ملی کشور

چهارشنبه ۱۷ سنبله ۱۳۸۹

   

 
از نهمین سالروز شهادت احمد شاه مسعود قهرمان ملی کشور در خیمۀ جرگه به اشتراک رهبران جهادومعاون ریس جمهور یاد بود به عمل آمد

احمد شاه مسعود، فرزند دگروال دوست محمد، در ماه سنبله سال ۱۳۳۲هجری خورشیدی درروستای جنگلک ولایت پنجشیر زاده شد.

وی در هنگام آموزش در دانشگاه پولی تخنیک کابل، با فعالان سياسی مخالف دولت داوود خان آشنا شد، يک بار در جريان اين فعاليت ها دستگير شد و در سال ۱۹۷۴ میلادی به پاکستان رفت.

در جريان بیش از نه سال حضور ارتش شوروی در افغانستان، درۀ پنجشير تنها منطقۀ غيرقابل نفوذ برای نيروهای شوروی و سربازان دولتی به شمار می رفت.

در سال ۱۹۹۱ ميلادی، زمانی که داکتر نجيب الله پذيرفت که قدرت را به گروه های مجاهدين واگذار کند، احمد شاه مسعود نيز با نيروهایش وارد پايتخت شد.

وی در زمان حکومت چهار سالۀ مجاهدين در کابل، وزير دفاع دولت پروفیسور برهان الدين ربانی بود.

احمد شاه مسعود، پس از سال ها مقاومت در برابر اشغال کشورش از سوی ارتش شوروی سابق و نبرد با گروه طالبان، در هژدهم سنبله سال ۱۳۸۰ هجری خورشیدی در نخستین حملۀ انتحاری در افغانستان در ولسوالی خواجه بهاوالدین ولایت تخار از سوی دو مرد عرب که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، به شهادت رسید.

پروفیسوراستاد برهان الدین ربانی رییس جمهورپیشین کشورورهبرجهاد و مقاومت مردم افغانستان ویکی ازاشتراک کننده گان این محفل ضمن قدردانی ازایثارگری های شهدای آزادی به ویژه مسعود شهید ، ازموجودیت وضعیت فعلی سیاسی درکشوربه شدت انتقاد نمود. وی ازنیروهای بین المللی انتقاد نموده وآن ها را متهم نمود که درتامین امنیت کشورعاجزمانده اند.

به گفته ی استاد ربانی ، به فراموش سپردن مجاهدین ونادیده گرفتن ایثارگری های آن ها درآزادی افغانستان ازدست متجاوزین وتروریزم باعث شده است تا ناامنی ها درکشورافزایش یابد.

رییس جمهوری پیشین کشور، ازسخنانی که ازسوی برخی حلقات سیاسی دربریتانیامطرح گردیده بود ودرآن آمده است که :آن ها به منظورتامین امنیت کوچه های انگلیستان درافغانستان می جنگند انتقاد نموده گفت که نیروهای ائتلاف بین المللی توجهی چندانی به کشته شدن مردم افغانستان ندارند. سپس داکتر عبدالله عبدالله رهبر اپوزیسیون دولت یا ائتلاف تغیر و امید نیز در سخنرانی خود از سیاست های دولت افغانستان و جامعه ی جهانی در قبال برخورد با رویداد های جاری در کشورانتقاد نمود و ادامه ی وضعیت جاری در کشور را غیر قابل قبول خواند

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/06/18ساعت 9:52  توسط مجیب الرحمن  | 

مارشال فهیم شایعات در بارۀ مرگش را رد کرد

مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول رییس جمهور روز دوشنبه شایعات در بارۀ مرگش را که از سوی شماری از رسانه ها به شدت رد کرد

وی در تماس تیلفونی  گفت که وی ازصحت کامل برخورداراست وهفتۀ آینده به کابل برخواهد گشت.

آقای فهیم گفت: «من جور وصحتمند هستم. خواهش من از مردم این است که به خبرهای سایت های غیر مسؤول گوش فرا ندهند.»

پیش از این برخی از سایت های انترنتی، خبر مرگ مارشال فهیم را پخش کردند.

همچنان آقای فهیم در این تماس تیلفونی، هفتۀ شهید را به مردم افغانستان تبریک گفت.

آقای فهیم مدتی ست که برای درمان در کشور آلمان به سر می برد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/06/16ساعت 8:12  توسط مجیب الرحمن  | 

مقررهای جدید در چوکات وزارت امور داخله

10 سنبله 1389

                                                  

مقررهای جدید در چوکات وزارت امور داخله

به اساس پیشنهاد وزارت امور داخله و منظوری رئیس جمهوری اسلامی افغانستان مقرری های ذیل در وزارت امور داخله صورت گرفته است.

 • 1 - محترم باز محمد "احمدی " فرزند احمد جان دربست لوی پاسوال بحیث معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله
 • 2- محترم پاسوال غلام علی "وحدت" فرزند نواز علی در بست لوی پاسوال بحیث معین اداری و تامیناتی وزارت امور داخله
 • 3- محترم لوی پاسوال محمد داوود "داوود " فرزند محمد حسن در بست پاسوال بحیث قوماندان زون ساحوی 303 پامیر
 • 4- محترم پاسوال غلام مجتبی " پتنگ" فرزند عبدالمالک دربست لوی پاسوال بحیث قوماندان تعلیم وتربیه وزارت امور داخله
 • 5-  محترم پاسوال محمد وسیم " عظیمی " فرزند محمد عظیم در بست پاسوال بحیث رئیس عمومی پلان و اوپراسیون
 • 6- محترم پاسوال محمد وکیل " اکبری" فرزند محمد اعظم در بست پاسوال بحیث رئیس عمومی پیژنتون
 • 7- محترم پاسوال عبدالمسعود " راغب" فرزند عبدالودود در بست پاسوال بحیث رئیس عمومی تفتیش
 • 8- محترم پاسوال عبدالرحیم "شجاع" فرزند فقیر محمد در بست پاسوال بحیث رئیس حقوق
 • 9- محترم پاسوال سید عبدالغفار فرزند سید عبدالرحیم در بست پاسوال بحیث رئیس مبارزه با تروریزم
 • 10-  محترم سمونوال بهرام فرزند ملوک دربست مل پاسوال بحیث رئیس امور پارلمانی ریاست عمومی دفتر مقام وزارت
 • 11-  محترم سمونوال ارکان حرب محمدنجیب فرزند محمد یوسف دربست مل پاسوال بحیث معاون ریاست عمومی دفترمقام
 • وزارت
  12- محترم پاسوال اکرام الدین " یاور" فرزند عبدالنظیر در بست مل پاسوال بحیث رئیس تشکیلات وزارت امور داخله
 • 13- محترم پاسوال عبدالفتاح " فروغ" فرزند دیر محمد در بست مل پاسوال بحیث رئیس اطفائیه
 • 14- محترم مل پاسوال خان محمد فرزند محمد نور بحیث رئیس پولیس محلی
 • 15- محترم لوی پاسول فضل الدین " عیار" فرزند تاج الدین در بست پاسوال بحیث قوماندان زون ساحوی 202 شمشاد
 • 16- محترم پاسوال گل نبی " احمد زی " فرزند پادشاه میر در بست پاسوال بحیث قوماندان زون ساحوی 505 سپین غر
 • 17- محترم پاسوال عبدالمجید " روزی" فرزند قلیچ در بست پاسوال بحیث قوماندان زون ساحوی 606 انصار
 • 18- محترم مل پاسوال سید احمد " سامع" فرزند سلیمان قل بحیث قوماندان ساحوی شرق
 • 19-  محترم مل پاسوال محمد جمعه " عدیل" فرزند محمد حیدر در بست پاسوال بحیث قوماندان پولیس سرحدی میدان هوائی بین المللی کابل در بست مل پاسوال
 • 20- محترم لوی پاسوال سید محمد "قدوسی" فرزند عبدالقدوس در بست مل پاسوال بحیث مشاور وزیر در امور اداری و تامیناتی
 •  21- محترم پاسوال عبدالمنان " فراهی" فرزند آدم خان بحیث مشاور وزیر امور داخله

 

+ نوشته شده در  شنبه 1389/06/13ساعت 20:37  توسط مجیب الرحمن  | 

انفجار ماین کنارجاده درولایت بدخشان

  

               ۸/۶/۱۳۸۹                                             View Full Size Image

     به گفته الحاج شمس الرحمن شمس معاون مقام ولایت بدخشان  

دراثرانفجار یک ماین کنار جاده درقریه وندیان ولسوالی شهربزرگ ولایت بدخشان سه نفر ازکارمندان دفتر اکسفام کشته ودو نفردیگر مجروح گردیدند

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/06/09ساعت 20:47  توسط مجیب الرحمن  | 

تبدیلی والی بدخشان

خبر تازه

بازمحمد احمدی والی ولایت بدخشان بحیث معین مبارزه باموادمخدر وزارت امور داخله مقرر شد

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/06/09ساعت 20:37  توسط مجیب الرحمن  | 

کشته شدن ولسوال «لعل پور» در انفجاری در جلال آباد

دوشنبه ۰۸ سنبله ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۴۲

در انفجاری، بامداد روز دوشنبه سید محمد پهلوان ولسوال لعل پور ولایت ننگرهار کشه شده است و چهار نگهبانش زخم برداشته اند

احمد ضیا عبدالزی، سخنگوی والی ننگرهار گفت: «این رویداد ساعت نه و سی دقیقۀ صبح امروز در نزدیک قصر شاهی شهر ننگرهار هنگامی رخ داد که موتر فرماندار لعل پور از محل می گذشت.»

آقای عبدالزی افزود که در این رویداد چهار نگهبان آقای پهلوان زخم برداشته اند.

تاکنون هیچ گروهی مسؤولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/06/08ساعت 11:56  توسط مجیب الرحمن  | 

عبدالشکور واقف حکيمی

                   بدخشانیان     
                                   

بیایدبدخشان راازمذلت فقرنجات دهیم

                 
+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/06/07ساعت 19:52  توسط مجیب الرحمن  | 

امنیت ۵۹۱۴ مرکز رأی دهی تأمین می شود

سخنگوی وزارت امور داخله روز یک شنبه در جریان یک نشست مشترک با سخنگوی آیساف به خبرنگاران اظهار داشت که تنها برای ۵۹۱۴ مرکز رأی دهی امنیت فراهم خواهد شد

زمری بشری، سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که این تصمیم از سوی تمامی نهادهای امنیتی افغان وخارجی گرفته شده است و این شمار تغییر نخواهد کرد.

در عین حال، آقای بشری حملۀ دیروز طالبان را در ولایت خوست سازمان یافته می داند و می گوید که پولیس از این حمله آگاهی داشت.

آقای بشری گفت: «معلومات استخباراتی نزد پولیس موجود بود که چنین حمله یی به وقوع می پیوندد. ثانیاً کمربند دفاعی در همان نقطه توسط پولیس ایجاد شده بود و به ساعت سه بجه زمانی که حمله کننده گان می خواستند داخل شهر خوست شوند، کمربند مانع آنان شد.»

در حالی که وزارت امور داخله از تلاش ها برای تأمین امنیت انتخابات مجلس نماینده گان و مراکز رأی دهی تأکید می ورزد، اما می گوید که از میان بیش از ۶۸۳۰ مرکز رأی دهی تنها تأمین امنیت ۵۹۱۴ آن نهایی شده است.

آقای بشری راه های دشوار گذر، مشخص نبودن جای های کوچیان و تهدید های امنیتی را از عوامل محدود ساختن این مراکز می داند.

وی گفت: «باید بگویم برنامه های امنیتی که روی دست گرفته شده، تنها پلان وزارت داخلۀ افغانستان نیست؛ در آن تمام ارگان ها شریک هستند و هر نظر و هر فیصه یی را که ما به آن می رسیم در آن مورد نظر همه گی شرط است. تنها وزارت داخله نمی تواند مراکز را افزایش دهد یا کاهش دهد. باید تفاهم کلی در آن موجود باشد.»

این حمله بامداد دیروز از سوی طالبان بر پایگاه های نیروهای افغان و خارجی در ولایت خوست آغاز گردید و در این رویداد ۲۴ هراس افگن از پا درآمدند و ۵ تن دیگر آنان از سوی نیروهای افغان و خارجی گرفتار شدند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/06/07ساعت 19:46  توسط مجیب الرحمن  | 

کرزی معاون دادستان کُل را برکنار کرده است

روزنامۀ نیویارک تایمز روز یک شنبه نگاشته است که معاون دادستان کُل افغانستان روز شنبه گفت که وی پس از آن که از پیگیری پرونده های فساد مقام های بلند پایۀ حکومت افغانستان دست نکشید، از سوی رییس جمهور کرزی برکنار شد

فضل احمد فقیریار، معاون پیشین دادستان کُل افغانستان، اظهار داشته است که پیگرد شماری از مقام های بلند پایۀ حکومت افغانستان - شامل اعضای کابینه، والیان و سفیران- از سوی رییس جمهور کرزی، دادستان کُل افغانستان و دیگران بازداشته می شود.

نیویارک تایمز از زبان آقای فقیریارمی نگارد: «ما پیشنهاد می کردیم تا مقام های بلندپایه مورد بازپرسی، بازداشت و پیگرد بگیرند، اما ما نمی توانستیم در برابر وی بایستیم. ما در دادستانی کارمندان عالی، صادق و حرفه یی داریم، اما به پشتیبانی نیازمندیم.»

سال ها می شود که مبارزه در برابر فساد اداری در اولویت های برنامۀ کاری حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی قرار دارد، اما حکومت دست آورد های چشمگیری در این راستا نداشته است و حتا در این روزها به مقام های رهبری دولت افغانستان اتهام بازداشتن پیگردهای فساد در برابر مقام های بلند پایه زده می شود.

در تازه ترین رویداد، محمد ضیا صالحی رییس اداری شورای امنیت ملی افغانستان پس از آن که صدایش به گونۀ پنهانی در حال خواستن موتری برای پسرش به گونۀ رشوه (در بدل متوقف ساختن بازرسی یک شرکت متهم به فساد) ضبط شد، بازداشت گردید.

اما رییس جمهور کرزی بر انگیخته شد و در یک مداخلۀ روشن پیش از تکمیل شدن تحقیق، وی را رهانید.

این در حالی ست که دادستانی کُل افغانستان گزارش ها مبنی بر استعفای آقای فقیریار را رد می کند و می گوید که وی بازنشسته شده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/06/07ساعت 19:43  توسط مجیب الرحمن  | 

کشته شدن ۸ پولیس و زخم برداشتن ۹ تن دیگر در حملات طالبان

کشته شدن ۸ پولیس و زخم برداشتن ۹ تن دیگر در حملات طالبان

                        

دست کم ۸ پولیس در حملات شورشیان طالب بر پاسگاه های این سربازان در ولایت های کندز و غزنی شب گذشته کشته شدند و ۹ تن دیگر زخم برداشتند

معاون والی کندز گفت:« دیشب این سربازان هنگامی کشته شدند که طالبان بر پاسگاه پولیس در حوزۀ سوم امنیتی در حومۀ شهر کندز حمله کردند.»

وی افزود که در این درگیری تنها یک سرباز زنده مانده است و این سرباز طالبان را عقب زده است.

در این حمله از تلفات و یا زخم برداشتن شورشیان طالب گزارشی در دست نیست.

از سوی دیگر ۸ پولیس در یک حملۀ نیروهای مسلح مخالف دولت بر پاسگاه پولیس در ولایت غزنی شب گذشته زخم برداشتند.

زورآور زاهد، فرمانده پولیس ولایت غزنی گفت: «طالبان دیشب بر یک پاسگاه پولیس در ولسوالی قره باغ این ولایت حمله کردند که در این حمله هشت پولیس زخم برداشتند.»

این مقام پولیس می افزاید که در این رویداد بر طالبان نیز تلفاتی وارد شده است.

حملۀ شورشیان بر پاسگاه های پولیس در این اواخر افزایش یافته است. پیش ازاین نیز در این ولایت شورشیان بر پاسگاه پولیس حمله کرده اند که تلفاتی در پی داشته است.

در ماه گذشته حملات شورشیان ۵ درصد افزایش یافته است.

بر بنیاد گزارش وزارت داخلۀ افغانستان، در ماه گذشته ۱۵۲ پولیس کشته شده است و ۲۹۱ تن دیگر در خشونت ها زخم برداشته اند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/06/04ساعت 15:59  توسط مجیب الرحمن  | 

۲۲ دانش آموز در کابل مسموم شدند

۲۲ دانش آموز در کابل مسموم شدند

دست کم، بیست و دو آموزگار و دانش آموز لیسۀ (دبیرستان) دخترانۀ توتیا در کارته نو شهر کابل بامداد روز چهارشنبه مسموم گردیدند

محمد آصف ننگ، سخنگوی وزارت معارف طی مصاحبه گفت: «بیش از بیست دانش آموز و آموزگار لیسۀ دخترانۀ توتیا به علت نا معلومی مسموم شده اند.»

در همین حال، داکتر نورالحق یوسف زی، رییس شفاخانۀ صحت طفل اندراگاندی می گوید که این دانش آموزان در نتیجۀ تنفس گاز مسموم شده اند.

آقای یوسف زی  گفت: «این از سبب گاز نامعلومی است که در مکتب توتیای سید نور محمد شاه استعمال شده است. برای ما به شمار هفت واقعۀ مسمومی شده گان آورده شده که به فضل خدا وضعیت عمومی آنان خوب است. وعلایمی که در نزد این ها است سرگیجی، بی حالی، ضعف و احساس نفس تنگی می باشد.»

یکی از دانش آموزان در شفاخانه گفت: «ما در مکتب بودیم و ساعت دوم درسی ما بود که ناگهان بوی آمد و سپس استاد های ما و همۀ ما بی هوش شدیم و ما را به شفاخانه انتقال دادند.»

مسموم شدن دانش آموزان مکتب به ویژه مکتب های دخترانه از جملۀ مسایلی است که نگرانی مردم را بر انگیخته است.

پیش از این نیز دانش آموزان دو مکتب دخترانه در شهر کابل و یک مکتب دیگر در ولایت کندز مسموم شده بودند که مقام های طالبان مسؤول این رویداد ها دانسته شدند.

در همین حال، طالبان از این که در زمان قدرت شان در افغانستان، به دختران اجازۀ فراگیری آموزش نمی دادند، غالبأ مسؤول چنین رویداد ها خوانده می شوند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/06/04ساعت 8:3  توسط مجیب الرحمن  | 

بدخشان

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/06/03ساعت 20:56  توسط مجیب الرحمن  |